LAGERMETALL
SSF-LMB är ett självsmörjande flerskiktslager speciellt lämpat för korrosiva miljöer samt livsmedelsindustrin. Glidlagrets ytskikt är av rostfritt stål och det självsmörjande glidskiktet består av ett speciellt polymermaterial som påminner om PTFE men utan blyinnehåll.
Livsmedels- och farmaceutisk industri. Offshore och andra marina applikationer.
Cylindriska lager, flänslager, tryckbrickor, glidplattor.
SSF-LMB är monteringsfärdiga. Inpressning sker lättast med hjälp av dorn. Vid presspassning i huset elimineras slitsen i lagret. Denna skall dock inte placeras inom belastningsområdet.
SSF-LMB är ett underhållsfritt glidlager med fläns.
Tillverkas mot beställning.
| Material: | Rostfristål/ sinterbrons/ PTFE glidskikt |
| Standard: | ISO 3547 |
| Glidskikt (tjocklek): | ISO 3547 |
| Hårdhet: | - |
| Friktionskoeff: olja | 0.02-0.12µ |
| Friktionskoeff: fett | 0.08-0.20µ |
| Friktionskoeff: osmord | 0.04-0.25µ |
| Värmeledningsförmåga: | 40W/m·K |
| Temperaturområde: | -200°C/280°C |
| Max belastning, statisk: | 200N/mm² |
| Max belastning, dynamisk: | 110N/mm² |
| Max belasting oscillerande | 50N/mm² |
| Max glidhastighet (med smörjfett): | Osmort / Fett 2.5m/s – Oljesmort 5m/s |
| Pv-värde, Mpa x m/s, kont / int | Osmort 1.0 |
| Fett 3.5 | |
| Olja 5.0 |
| Motgående material | |
| Rekommenderad axelhårdhet: | >210HB |
| Rek ytfinhet axel (Ra) | <0.4 |
| Rek axeltolerans | f7-h8 |
| Inbyggnadsmått hus: | H7 |
| d (innerdiameter) | 12 mm |
|---|---|
| D (ytterdiameter) | 14 mm |
| D2 | 20 mm |
| L | 6 mm |
|---|
Nedladdning av CAD När du ser en grön
på en artikel i listan betyder det att du kan ladda ner dess CAD-ritning i det format som du först väljer i listan här. Klicka sedan på ikonen så genereras CAD-filen och nedladdning påbörjas direkt.
SSF-LMB är ett självsmörjande flerskiktslager speciellt lämpat för korrosiva miljöer samt livsmedelsindustrin. Glidlagrets ytskikt är av rostfritt stål och det självsmörjande glidskiktet består av ett speciellt polymermaterial som påminner om PTFE men utan blyinnehåll.
Livsmedels- och farmaceutisk industri. Offshore och andra marina applikationer.
Cylindriska lager, flänslager, tryckbrickor, glidplattor.
SSF-LMB är monteringsfärdiga. Inpressning sker lättast med hjälp av dorn. Vid presspassning i huset elimineras slitsen i lagret. Denna skall dock inte placeras inom belastningsområdet.
SSF-LMB är ett underhållsfritt glidlager med fläns.
Tillverkas mot beställning.
| Material: | Rostfristål/ sinterbrons/ PTFE glidskikt |
| Standard: | ISO 3547 |
| Glidskikt (tjocklek): | ISO 3547 |
| Hårdhet: | - |
| Friktionskoeff: olja | 0.02-0.12µ |
| Friktionskoeff: fett | 0.08-0.20µ |
| Friktionskoeff: osmord | 0.04-0.25µ |
| Värmeledningsförmåga: | 40W/m·K |
| Temperaturområde: | -200°C/280°C |
| Max belastning, statisk: | 200N/mm² |
| Max belastning, dynamisk: | 110N/mm² |
| Max belasting oscillerande | 50N/mm² |
| Max glidhastighet (med smörjfett): | Osmort / Fett 2.5m/s – Oljesmort 5m/s |
| Pv-värde, Mpa x m/s, kont / int | Osmort 1.0 |
| Fett 3.5 | |
| Olja 5.0 |
| Motgående material | |
| Rekommenderad axelhårdhet: | >210HB |
| Rek ytfinhet axel (Ra) | <0.4 |
| Rek axeltolerans | f7-h8 |
| Inbyggnadsmått hus: | H7 |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Varianter | Nedladdning av CAD | d (innerdiameter) | D (ytterdiameter) | D2 | L | Pris/enhet | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rostfri m. fläns Ø 12/14/20x6 SS-LMB
Art.nr.
SS1206F20
Kopierad :-)
|
12 mm
|
14 mm
|
20 mm
|
6 mm
|
|
|||
Rostfri m. fläns Ø 20/23x20-30x1,5 mm SS-LMB
Art.nr.
SS2020F30
Kopierad :-)
|
20 mm
|
23 mm
|
30 mm
|
20 mm
|
|
|||
Rostfri m. fläns Ø 25/28x15-35x1,5 SS-LMB
Art.nr.
SS2515F35
Kopierad :-)
|
25 mm
|
28 mm
|
35 mm
|
15 mm
|
|
|||
Rostfri m. fläns Ø 30/34x15-42x2 mm SS-LMB
Art.nr.
SS3015F42
Kopierad :-)
|
30 mm
|
34 mm
|
42 mm
|
15 mm
|
|
|||
Rostfri m. fläns Ø 35x20/49x2mm SS-LMB
Art.nr.
SS3520F49
Kopierad :-)
|
35 mm
|
39 mm
|
49 mm
|
20 mm
|
|
|||
Rostfri m. fläns Ø 40/44x20-54x2 mm SS-LMB
Art.nr.
SS4020F54
Kopierad :-)
|
40 mm
|
44 mm
|
54 mm
|
20 mm
|
|
|||
Rostfri m. fläns Ø 40/44x30-54x2 mm SS-LMB
Art.nr.
SS4030F54
Kopierad :-)
|
40 mm
|
44 mm
|
54 mm
|
30 mm
|
|
|||
Rostfri m. fläns Ø 55/60x30-70x2,5 mm SS-LMB
Art.nr.
SS5530F70
Kopierad :-)
|
55 mm
|
60 mm
|
70 mm
|
30 mm
|
|
Nedladdning av CAD När du ser en grön
på en artikel i listan betyder det att du kan ladda ner dess CAD-ritning i det format som du först väljer i listan här. Klicka sedan på ikonen så genereras CAD-filen och nedladdning påbörjas direkt.
Välj en variant i listan
Hittar du inte det du söker eller kan vi hjälpa dig på något annat vis? Fyll i formuläret nedan så återkommer vi så snart vi bara kan!
Vänligen inkludera ett telefonnummer om du önskar bli uppringd.