COB
COB098F är glidlager / bussningar som kräver smörjning. De genomgående hålen avger smörjmedel under drift för att erhålla låg friktion och hög produktionseffektivitet. De genomgående hålen medger långa smörjintervaller. Materialet är hårdare än på COB092 och används när det ställs högre krav på hållfasthet, nötningsbeständighet och glidande egenskaper. Denna lagertyp är speciellt framtagen för att klara belastningar och slagpåverkan utöver det vanliga. Hela lagerytan består av genomgående smörjhål som ger förbättrade smörjegenskaper och färre underhållstillfällen. Glidlagren är avsedd för radiella och axiella rörelser och är speciellt lämpad för höga belastningar där andra lager inte räcker till.
Ex. entreprenad-, skogs- och jordbruksmaskiner
CSB092
| Material: | CW453K |
| Standard: | ISO 3547 |
| Glidskikt (tjocklek): | Homogent glidlager |
| Hårdhet: | 121-150 HB |
| Friktionskoeff: olja | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: fett | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: osmord | |
| Värmeledningsförmåga: | 60W/m·K |
| Temperaturområde: | -40°C/+150°C (+250°C) |
| Max belastning, statisk: | 150 N/mm² |
| Max belastning, dynamisk: | 60 N/mm² |
| Max belastning, oscillerande: | |
| Max glidhastighet (med smörjfett): | 2m/s |
| Pv-värde, Mpa x m/s, kont / int | 2.8 |
| Motgående material | |
| Rekommenderad axelhårdhet: | >277HB |
| Rek ytfinhet axel (Ra) | <0.8 |
| Rek axeltolerans | f7 |
| Inbyggnadsmått hus: | H7 |
| d (innerdiameter) | 25 mm |
|---|---|
| D1 | 28 mm |
| D2 | 35 mm |
| L | 25 mm |
|---|
COB098F är glidlager / bussningar som kräver smörjning. De genomgående hålen avger smörjmedel under drift för att erhålla låg friktion och hög produktionseffektivitet. De genomgående hålen medger långa smörjintervaller. Materialet är hårdare än på COB092 och används när det ställs högre krav på hållfasthet, nötningsbeständighet och glidande egenskaper. Denna lagertyp är speciellt framtagen för att klara belastningar och slagpåverkan utöver det vanliga. Hela lagerytan består av genomgående smörjhål som ger förbättrade smörjegenskaper och färre underhållstillfällen. Glidlagren är avsedd för radiella och axiella rörelser och är speciellt lämpad för höga belastningar där andra lager inte räcker till.
Ex. entreprenad-, skogs- och jordbruksmaskiner
CSB092
| Material: | CW453K |
| Standard: | ISO 3547 |
| Glidskikt (tjocklek): | Homogent glidlager |
| Hårdhet: | 121-150 HB |
| Friktionskoeff: olja | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: fett | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: osmord | |
| Värmeledningsförmåga: | 60W/m·K |
| Temperaturområde: | -40°C/+150°C (+250°C) |
| Max belastning, statisk: | 150 N/mm² |
| Max belastning, dynamisk: | 60 N/mm² |
| Max belastning, oscillerande: | |
| Max glidhastighet (med smörjfett): | 2m/s |
| Pv-värde, Mpa x m/s, kont / int | 2.8 |
| Motgående material | |
| Rekommenderad axelhårdhet: | >277HB |
| Rek ytfinhet axel (Ra) | <0.8 |
| Rek axeltolerans | f7 |
| Inbyggnadsmått hus: | H7 |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Varianter | Nedladdning av CAD | d (innerdiameter) | D1 | D2 | L | Pris/enhet | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 2525
Kopierad :-)
|
25 mm
|
28 mm
|
35 mm
|
25 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 3030
Kopierad :-)
|
30 mm
|
34 mm
|
45 mm
|
30 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 3520
Kopierad :-)
|
35 mm
|
39 mm
|
60 mm
|
20 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 3535
Kopierad :-)
|
35 mm
|
39 mm
|
60 mm
|
35 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 4025
Kopierad :-)
|
40 mm
|
44 mm
|
55 mm
|
25 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 4030
Kopierad :-)
|
40 mm
|
44 mm
|
55 mm
|
30 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 4040
Kopierad :-)
|
40 mm
|
44 mm
|
55 mm
|
40 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 50375
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
65 mm
|
37,5 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 5050
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
65 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 7047
Kopierad :-)
|
70 mm
|
75 mm
|
85 mm
|
47 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 9050
Kopierad :-)
|
90 mm
|
95 mm
|
110 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 10065
Kopierad :-)
|
100 mm
|
105 mm
|
120 mm
|
65 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 2020
Kopierad :-)
|
20 mm
|
23 mm
|
30 mm
|
20 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 3020
Kopierad :-)
|
30 mm
|
34 mm
|
45 mm
|
20 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 4545
Kopierad :-)
|
45 mm
|
50 mm
|
60 mm
|
45 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 6060
Kopierad :-)
|
60 mm
|
65 mm
|
75 mm
|
60 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 7070
Kopierad :-)
|
70 mm
|
75 mm
|
85 mm
|
70 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. fläns och smörjhål
Art.nr.
COB098F 5030
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
65 mm
|
30 mm
|
|
Nedladdning av CAD När du ser en grön
på en artikel i listan betyder det att du kan ladda ner dess CAD-ritning i det format som du först väljer i listan här. Klicka sedan på ikonen så genereras CAD-filen och nedladdning påbörjas direkt.
Välj en variant i listan
Hittar du inte det du söker eller kan vi hjälpa dig på något annat vis? Fyll i formuläret nedan så återkommer vi så snart vi bara kan!
Vänligen inkludera ett telefonnummer om du önskar bli uppringd.