COB
COB096 är glidlager / bussningar som kräver smörjning. De präglade smörjfickorna avger smörjmedel under drift för att erhålla låg friktion och hög produktionseffektivitet. De präglade smörjfickorna medger långa smörjintervaller. Denna lagertyp är speciellt framtagen för att klara belastningar och slagpåverkan utöver det vanliga. Hela lagerytan består av präglade smörjfickor, dessa bygger upp en smörjfilm som reducerar friktionen både vid uppstart och under drift. Glidlagren är avsedd för radiella och axiella rörelser och är speciellt lämpad för höga belastningar där andra lager inte räcker till.
Ex. entreprenad-, skogs- och jordbruksmaskiner
CSB090
| Material: | CW453K |
| Standard: | ISO 3547 |
| Glidskikt (tjocklek): | Homogent glidlager |
| Hårdhet: | 121-150 HB |
| Friktionskoeff: olja | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: fett | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: osmord | |
| Värmeledningsförmåga: | 60W/m·K |
| Temperaturområde: | -40°C/+150°C (+250°C) |
| Max belastning, statisk: | 150 N/mm² |
| Max belastning, dynamisk: | 60 N/mm² |
| Max belastning, oscillerande: | |
| Max glidhastighet (med smörjfett): | 2m/s |
| Pv-värde, Mpa x m/s, kont / int | 2.8 |
| Motgående material | |
| Rekommenderad axelhårdhet: | >277HB |
| Rek ytfinhet axel (Ra) | <0.8 |
| Rek axeltolerans | f7 |
| Inbyggnadsmått hus: | H7 |
| d (innerdiameter) | 10 mm |
|---|---|
| D (ytterdiameter) | 12 mm |
| L | 10 mm |
|---|
COB096 är glidlager / bussningar som kräver smörjning. De präglade smörjfickorna avger smörjmedel under drift för att erhålla låg friktion och hög produktionseffektivitet. De präglade smörjfickorna medger långa smörjintervaller. Denna lagertyp är speciellt framtagen för att klara belastningar och slagpåverkan utöver det vanliga. Hela lagerytan består av präglade smörjfickor, dessa bygger upp en smörjfilm som reducerar friktionen både vid uppstart och under drift. Glidlagren är avsedd för radiella och axiella rörelser och är speciellt lämpad för höga belastningar där andra lager inte räcker till.
Ex. entreprenad-, skogs- och jordbruksmaskiner
CSB090
| Material: | CW453K |
| Standard: | ISO 3547 |
| Glidskikt (tjocklek): | Homogent glidlager |
| Hårdhet: | 121-150 HB |
| Friktionskoeff: olja | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: fett | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: osmord | |
| Värmeledningsförmåga: | 60W/m·K |
| Temperaturområde: | -40°C/+150°C (+250°C) |
| Max belastning, statisk: | 150 N/mm² |
| Max belastning, dynamisk: | 60 N/mm² |
| Max belastning, oscillerande: | |
| Max glidhastighet (med smörjfett): | 2m/s |
| Pv-värde, Mpa x m/s, kont / int | 2.8 |
| Motgående material | |
| Rekommenderad axelhårdhet: | >277HB |
| Rek ytfinhet axel (Ra) | <0.8 |
| Rek axeltolerans | f7 |
| Inbyggnadsmått hus: | H7 |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Varianter | Nedladdning av CAD | d (innerdiameter) | D (ytterdiameter) | L | Pris/enhet | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 1010
Kopierad :-)
|
10 mm
|
12 mm
|
10 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 1015
Kopierad :-)
|
10 mm
|
12 mm
|
15 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 1210
Kopierad :-)
|
12 mm
|
14 mm
|
10 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 3530
Kopierad :-)
|
35 mm
|
39 mm
|
30 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 3540
Kopierad :-)
|
35 mm
|
39 mm
|
40 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 4040
Kopierad :-)
|
40 mm
|
44 mm
|
40 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 4520
Kopierad :-)
|
45 mm
|
50 mm
|
20 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 4535
Kopierad :-)
|
45 mm
|
50 mm
|
35 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 4540
Kopierad :-)
|
45 mm
|
50 mm
|
40 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 5024
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
24 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 5025
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
25 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 5030
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
30 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 5040
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
40 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 5050
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 6030
Kopierad :-)
|
60 mm
|
65 mm
|
30 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 6040
Kopierad :-)
|
60 mm
|
65 mm
|
40 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 6045
Kopierad :-)
|
60 mm
|
65 mm
|
45 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 6050
Kopierad :-)
|
60 mm
|
65 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 6060
Kopierad :-)
|
60 mm
|
65 mm
|
60 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 7055
Kopierad :-)
|
70 mm
|
75 mm
|
55 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 7060
Kopierad :-)
|
70 mm
|
75 mm
|
60 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 8040
Kopierad :-)
|
80 mm
|
85 mm
|
40 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 8060
Kopierad :-)
|
80 mm
|
85 mm
|
60 mm
|
|
|||
Glidlager i brons m. smörjfickor
Art.nr.
COB096 200100
Kopierad :-)
|
200 mm
|
205 mm
|
100 mm
|
|
Nedladdning av CAD När du ser en grön
på en artikel i listan betyder det att du kan ladda ner dess CAD-ritning i det format som du först väljer i listan här. Klicka sedan på ikonen så genereras CAD-filen och nedladdning påbörjas direkt.
Välj en variant i listan
Hittar du inte det du söker eller kan vi hjälpa dig på något annat vis? Fyll i formuläret nedan så återkommer vi så snart vi bara kan!
Vänligen inkludera ett telefonnummer om du önskar bli uppringd.