LAGERMETALL
ABB092 är glidlager / bussningar som kräver smörjning. De genomgående hålen avger smörjmedel under drift för att erhålla låg friktion och hög produktionseffektivitet. De genomgående hålen medger långa smörjintervaller. Materialet är hårdare än på COB092 och används när det ställs högre krav på hållfasthet, nötningsbeständighet och glidande egenskaper. Denna lagertyp är speciellt framtagen för att klara belastningar och slagpåverkan utöver det vanliga. Hela lagerytan består av genomgående smörjhål som ger förbättrade smörjegenskaper och färre underhållstillfällen. Glidlagren är avsedd för radiella och axiella rörelser och är speciellt lämpad för höga belastningar där andra lager inte räcker till.
Ex. entreprenad-, skogs- och jordbruksmaskiner
CSB092
| Material: | CW453K |
| Standard: | ISO 3547 |
| Glidskikt (tjocklek): | Homogent glidlager |
| Hårdhet: | 121-150 HB |
| Friktionskoeff: olja | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: fett | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: osmord | |
| Värmeledningsförmåga: | 60W/m·K |
| Temperaturområde: | -40°C/+150°C (+250°C) |
| Max belastning, statisk: | 150 N/mm² |
| Max belastning, dynamisk: | 60 N/mm² |
| Max belastning, oscillerande: | |
| Max glidhastighet (med smörjfett): | 2m/s |
| Pv-värde, Mpa x m/s, kont / int | 2.8 |
| Motgående material | |
| Rekommenderad axelhårdhet: | >277HB |
| Rek ytfinhet axel (Ra) | <0.8 |
| Rek axeltolerans | f7 |
| Inbyggnadsmått hus: | H7 |
| d (innerdiameter) | 100 mm |
|---|---|
| D1 | 105 mm |
| D2 | 120 mm |
| L | 50 mm |
|---|
Nedladdning av CAD När du ser en grön
på en artikel i listan betyder det att du kan ladda ner dess CAD-ritning i det format som du först väljer i listan här. Klicka sedan på ikonen så genereras CAD-filen och nedladdning påbörjas direkt.
ABB092 är glidlager / bussningar som kräver smörjning. De genomgående hålen avger smörjmedel under drift för att erhålla låg friktion och hög produktionseffektivitet. De genomgående hålen medger långa smörjintervaller. Materialet är hårdare än på COB092 och används när det ställs högre krav på hållfasthet, nötningsbeständighet och glidande egenskaper. Denna lagertyp är speciellt framtagen för att klara belastningar och slagpåverkan utöver det vanliga. Hela lagerytan består av genomgående smörjhål som ger förbättrade smörjegenskaper och färre underhållstillfällen. Glidlagren är avsedd för radiella och axiella rörelser och är speciellt lämpad för höga belastningar där andra lager inte räcker till.
Ex. entreprenad-, skogs- och jordbruksmaskiner
CSB092
| Material: | CW453K |
| Standard: | ISO 3547 |
| Glidskikt (tjocklek): | Homogent glidlager |
| Hårdhet: | 121-150 HB |
| Friktionskoeff: olja | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: fett | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: osmord | |
| Värmeledningsförmåga: | 60W/m·K |
| Temperaturområde: | -40°C/+150°C (+250°C) |
| Max belastning, statisk: | 150 N/mm² |
| Max belastning, dynamisk: | 60 N/mm² |
| Max belastning, oscillerande: | |
| Max glidhastighet (med smörjfett): | 2m/s |
| Pv-värde, Mpa x m/s, kont / int | 2.8 |
| Motgående material | |
| Rekommenderad axelhårdhet: | >277HB |
| Rek ytfinhet axel (Ra) | <0.8 |
| Rek axeltolerans | f7 |
| Inbyggnadsmått hus: | H7 |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Varianter | Nedladdning av CAD | d (innerdiameter) | D1 | D2 | L | Pris/enhet | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Glidlager m. fläns Ø 100x105/120x50 CuSn8
Art.nr.
ABB092-10050
Kopierad :-)
|
100 mm
|
105 mm
|
120 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 100x105/120x90 CuSn8
Art.nr.
ABB092-10090
Kopierad :-)
|
100 mm
|
105 mm
|
120 mm
|
90 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 110x115/130x50 CuSn8
Art.nr.
ABB092-11050
Kopierad :-)
|
110 mm
|
115 mm
|
130 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 25x28/35x25 CuSn8
Art.nr.
ABB092-2525
Kopierad :-)
|
25 mm
|
28 mm
|
35 mm
|
25 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 30x34/45x30 CuSn8
Art.nr.
ABB092-3030
Kopierad :-)
|
30 mm
|
34 mm
|
45 mm
|
30 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 35x39/50x20 CuSn8
Art.nr.
ABB092-3520
Kopierad :-)
|
35 mm
|
39 mm
|
50 mm
|
20 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 35x39/50x30 CuSn8
Art.nr.
ABB092-3530
Kopierad :-)
|
35 mm
|
39 mm
|
50 mm
|
30 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 40x44/55x25 CuSn8
Art.nr.
ABB092-4025
Kopierad :-)
|
40 mm
|
44 mm
|
55 mm
|
25 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 40x44/55x40 CuSn8
Art.nr.
ABB092-4040
Kopierad :-)
|
40 mm
|
44 mm
|
55 mm
|
40 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 45x50/60x45 CuSn8
Art.nr.
ABB092-4545
Kopierad :-)
|
45 mm
|
50 mm
|
60 mm
|
45 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 50x55/65x30 CuSn8
Art.nr.
ABB092-5030
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
65 mm
|
30 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 50×55/65×50 CuSn8
Art.nr.
ABB092-5050
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
65 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 55x60/70x50 CuSn8
Art.nr.
ABB092-5550
Kopierad :-)
|
55 mm
|
60 mm
|
70 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 60x65/75x35 CuSn8
Art.nr.
ABB092-6035
Kopierad :-)
|
60 mm
|
65 mm
|
75 mm
|
35 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 60x65/75x60 CuSn8
Art.nr.
ABB092-6060
Kopierad :-)
|
60 mm
|
65 mm
|
75 mm
|
60 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 70x75/85x70 CuSn8
Art.nr.
ABB092-7070
Kopierad :-)
|
70 mm
|
75 mm
|
85 mm
|
70 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 75x80/90x70 CuSn8
Art.nr.
ABB092-7570
Kopierad :-)
|
75 mm
|
80 mm
|
90 mm
|
70 mm
|
|
Nedladdning av CAD När du ser en grön
på en artikel i listan betyder det att du kan ladda ner dess CAD-ritning i det format som du först väljer i listan här. Klicka sedan på ikonen så genereras CAD-filen och nedladdning påbörjas direkt.
Välj en variant i listan
Hittar du inte det du söker eller kan vi hjälpa dig på något annat vis? Fyll i formuläret nedan så återkommer vi så snart vi bara kan!
Vänligen inkludera ett telefonnummer om du önskar bli uppringd.