LAGERMETALL
ABB090 är glidlager / bussningar med fläns som kräver smörjning. De präglade smörjfickorna avger smörjmedel under drift för att erhålla låg friktion och hög produktionseffektivitet. De präglade smörjfickorna medger långa smörjintervaller. Denna lagertyp är speciellt framtagen för att klara belastningar och slagpåverkan utöver det vanliga. Hela lagerytan består av präglade smörjfickor, dessa bygger upp en smörjfilm som reducerar friktionen både vid uppstart och under drift. Glidlagren är avsedd för radiella och axiella rörelser och är speciellt lämpad för höga belastningar där andra lager inte räcker till.
Ex. entreprenad-, skogs- och jordbruksmaskiner
CSB090
| Material: | CW453K |
| Standard: | ISO 3547 |
| Glidskikt (tjocklek): | Homogent glidlager |
| Hårdhet: | 121-150 HB |
| Friktionskoeff: olja | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: fett | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: osmord | |
| Värmeledningsförmåga: | 60W/m·K |
| Temperaturområde: | -40°C/+150°C (+250°C) |
| Max belastning, statisk: | 150 N/mm² |
| Max belastning, dynamisk: | 60 N/mm² |
| Max belastning, oscillerande: | |
| Max glidhastighet (med smörjfett): | 2m/s |
| Pv-värde, Mpa x m/s, kont / int | 2.8 |
| Motgående material | |
| Rekommenderad axelhårdhet: | >277HB |
| Rek ytfinhet axel (Ra) | <0.8 |
| Rek axeltolerans | f7 |
| Inbyggnadsmått hus: | H7 |
| d (innerdiameter) | 110 mm |
|---|---|
| D1 | 115 mm |
| D2 | 130 mm |
| L | 50 mm |
|---|
Nedladdning av CAD När du ser en grön
på en artikel i listan betyder det att du kan ladda ner dess CAD-ritning i det format som du först väljer i listan här. Klicka sedan på ikonen så genereras CAD-filen och nedladdning påbörjas direkt.
ABB090 är glidlager / bussningar med fläns som kräver smörjning. De präglade smörjfickorna avger smörjmedel under drift för att erhålla låg friktion och hög produktionseffektivitet. De präglade smörjfickorna medger långa smörjintervaller. Denna lagertyp är speciellt framtagen för att klara belastningar och slagpåverkan utöver det vanliga. Hela lagerytan består av präglade smörjfickor, dessa bygger upp en smörjfilm som reducerar friktionen både vid uppstart och under drift. Glidlagren är avsedd för radiella och axiella rörelser och är speciellt lämpad för höga belastningar där andra lager inte räcker till.
Ex. entreprenad-, skogs- och jordbruksmaskiner
CSB090
| Material: | CW453K |
| Standard: | ISO 3547 |
| Glidskikt (tjocklek): | Homogent glidlager |
| Hårdhet: | 121-150 HB |
| Friktionskoeff: olja | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: fett | 0.05-0.25µ |
| Friktionskoeff: osmord | |
| Värmeledningsförmåga: | 60W/m·K |
| Temperaturområde: | -40°C/+150°C (+250°C) |
| Max belastning, statisk: | 150 N/mm² |
| Max belastning, dynamisk: | 60 N/mm² |
| Max belastning, oscillerande: | |
| Max glidhastighet (med smörjfett): | 2m/s |
| Pv-värde, Mpa x m/s, kont / int | 2.8 |
| Motgående material | |
| Rekommenderad axelhårdhet: | >277HB |
| Rek ytfinhet axel (Ra) | <0.8 |
| Rek axeltolerans | f7 |
| Inbyggnadsmått hus: | H7 |
|
|
|
|
|
|
||
|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
| Varianter | Nedladdning av CAD | d (innerdiameter) | D1 | D2 | L | Pris/enhet | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Glidlager m. fläns Ø110×115/130×50 CuSn8
Art.nr.
ABB090-11050
Kopierad :-)
|
110 mm
|
115 mm
|
130 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 300×305/340×90 CuSn8
Art.nr.
ABB090-30090
Kopierad :-)
|
300 mm
|
305 mm
|
340 mm
|
90 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 30x34/45x20 CuSn8
Art.nr.
ABB090-3020
Kopierad :-)
|
30 mm
|
34 mm
|
45 mm
|
20 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 35x39/50x20 CuSn8
Art.nr.
ABB090-3520
Kopierad :-)
|
35 mm
|
39 mm
|
50 mm
|
20 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 40x44/55x40 CuSn8
Art.nr.
ABB090-4040
Kopierad :-)
|
40 mm
|
44 mm
|
55 mm
|
40 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 50x55/65x30 CuSn8
Art.nr.
ABB090-5030
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
65 mm
|
30 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 50x55/65x50 CuSn8
Art.nr.
ABB090-5050
Kopierad :-)
|
50 mm
|
55 mm
|
65 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 55x60/70x30 CuSn8
Art.nr.
ABB090-5530
Kopierad :-)
|
55 mm
|
60 mm
|
70 mm
|
30 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 55x60/70x50 CuSn8
Art.nr.
ABB090-5550
Kopierad :-)
|
55 mm
|
60 mm
|
70 mm
|
50 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 60×65/75×60 CuSn8
Art.nr.
ABB090-6060
Kopierad :-)
|
60 mm
|
65 mm
|
75 mm
|
60 mm
|
|
|||
Glidlager m. fläns Ø 70×75/85×70 CuSn8
Art.nr.
ABB090-7070
Kopierad :-)
|
70 mm
|
75 mm
|
85 mm
|
70 mm
|
|
Nedladdning av CAD När du ser en grön
på en artikel i listan betyder det att du kan ladda ner dess CAD-ritning i det format som du först väljer i listan här. Klicka sedan på ikonen så genereras CAD-filen och nedladdning påbörjas direkt.
Välj en variant i listan
Hittar du inte det du söker eller kan vi hjälpa dig på något annat vis? Fyll i formuläret nedan så återkommer vi så snart vi bara kan!
Vänligen inkludera ett telefonnummer om du önskar bli uppringd.